بخشنامه لامپ های led‎با سلام

احتراماً حسب بخشنامه شماره 8507/3/110 مورخ 13/7/1391 مجمع محترم امور صنفی شیراز و با توجه به نامه شماره 4852/913 مورخ 3/7/1391 شرکت سهامی توزیع نیروی برق شیراز و همچنین نامه شماره 10818/102/91 مورخ 27/6/1391                     سازمان بهره وری انرژی و با عنایت به اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی و محدودیت منابع اولیه تولید و نیز نظر به مصرف سهم بالایی از انرژی الکتریکی کشور در تأمین روشنایی و حساسیت این موضوع به علت همزمانی بخش اعظم آن با پیک مصرف ، اصلاح سیستم روشنایی در مصارف بخش های مختلف ضروری می باشد. در این راستا ، استفاده از منابع نوری دارای فناوری های نوین ، یکی از راهکارهای عملی بوده و می تواند تأثیر قابل ملاحظه ای در بهره وری انرژی در بخش روشنایی داشته باشد.   از آنجائیکه لامپ های هالوژن از انواع لامپ های رشته ای بوده و به دلیل اتلاف بخش قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها به صورت انرژی حرارتی ، دارای بهره نوری بسیار کم هستند ، لذا جایگزینی لامپ های LED استاندارد با ظاهر مشابه و بهره نوری بسیار بالاتر بجای این منابع نوری کم بهره ، از نظر فنی و اقتصادی کاملاً به صرفه است. علاوه بر آن ، این لامپ ها دارای  قابلیت هایی نظیر تنظیم شدت روشنایی ( دایمینگ ) ، پرتاب نور به نقطه هدف ، طول عمر زیاد ، قابلیت کلیدزنی متعدد و ... بوده     و لذا بهره برداری از لامپ های LED استاندارد در انواع مصرف و به شکل منابع نوری مختلف ، بویژه در مکان هایی نظیر ساختمان های تجاری و اصناف و ... که در ساعات زیادی از شبانه روز نیاز به روشنایی مصنوعی داشته و سهم قابل ملاحظه ای از مصرف لامپ های هالوژن در کشور را به خود اختصاص داده اند ، توصیه می گردد.

شایان ذکر است که مشخصات فنی استاندارد برای انواع چراغ های LED شامل هالوژنی ، فلورسنتی ، خیابانی و نورافکنی توسط کارگروه LED سازمان بهره وری انرژی ایران ، تدوین شده و با همکاری سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور ،           در دست تنظیم به صورت استاندارد ملی می باشد. علاوه بر آن مطالعات جایگزینی این چراغ ها به جای لامپ های هالوژن               در مراکز تجاری نیز توسط آن سازمان ، انجام گردیده که کلیه فایل های الکترونیکی مربوطه ، از طریق پایگاه دانش روشنایی در سایت سابا قابل دریافت است. لذا مراتب جهت استحضار و هر گونه بهره برداری لازم حضورتان تقدیم می گردد.

ضمناً دفتر مطالعات و بهره وری انتقال و توزیع برق سابا ( www.saba.org.ir ) از طریق شماره تماس 88578054               آماده پاسخگویی می باشد.

 

با تقدیم احترام

ريیس اتحادیه صنف ماشینهای اداری و رایانه شیراز

ناصر مهرتاش

 

دریافت فایل ضمیمه دوم